همايش "تاثير غذاها و نوشيدني ها بر کنترل قند و چربي خون "
ديابت و اختلالات چربي هاي خون از مهمترين دلايل ابتلا به بيماري هاي قلبي – عروقي مي باشند که امروزه و با توجه به تغيير شيوه زندگي جوامع شاهد روند روزافزون ابتلا به آنها هستيم. اصلاح شيوه زندگي يعني انتخاب الگوي غذايي مناسب ، داشتن تحرک و فعاليت يدني منظم ، پرهيز از دود دخانيات و کنترل استرس ها مهمترين و پايدارترين راهکار کنترل اين اختلالات محسوب مي شود. و در اين ميان يکي از نيازهاي آموزشي تقريبا تمامي افراد مبتلا به ديابت و چربي خون بالا ، اصول صحيح تغذيه و  نحوه انتخاب هاي صحيح مواد غذايي است.
جهت پاسخ به اين نياز آموزشي جامعه و با هدف ارتقاء آگاهي، نگرش و عملکرد تغذيه اي خانواده بزرگ مطالعه قند و ليپيد تهران،  همايشي با عنوان" تاثير غذاها و نوشيدني ها بر کنترل قند و چربي خون" با همکاري واحد بررسي قند و چربي هاي خون و اداره سلامت شهرداري منطقه 13 تهران  در تاريخ 26 بهمن ماه  و در محل سالن همايش هاي روح الله واقع در محله نيروي هوايي تهران برگزار شد.
در اين همايش که با استقبال ساکنين محترم محله نيروي هوايي و همراهان مطالعه قند و ليپيد تهران روبرو شد، جناب آقاي سعيد صادقيان شريف کارشناس ارشد تغذيه ضمن تشريح دلايل و عوارض ناشي از ديابت و اختلالات چربي هاي خون ، تاثير هر يک از گروه ها و زيرگروه هاي غذايي بر قند و چربي هاي خون را بيان کرده و به تشريح الگوي غذايي سالم براي کنترل آنها پرداختند.
در خاتمه همايش ضمن پاسخ به سوالات شرکت کنندگان، اندازه گيري رايگان قند خون براي کليه آنها صورت گرفت و دو عدد دستگاه اندازه گيري قند خون به قيد قرعه به شرکت کنندگان اهدا شد.

 

نقش ورزش و فعاليت بدني  در سلامتي و پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير امري است که بارها و بارها بدان پرداخته شده است و کمتر کسي است که از آن آگاه نبوده و يا به اهميت آن اذعان نداشته باشد.
باوجود آنکه با افزايش سن نگرش افراد در مورد ضرورت انجام فعاليت بدني بهتر مي شود اما بعضا برخي از  بيماري هاي عضلاني اسکلتي شايع در اين سنين مانع از آن مي شود که فرد به ورزش و فعاليت بدني بپردازد. اين در حالي است که بيماري هايي مانند آرتروز زانو و گردن و يا دردهاي مفاصل،کمر و امثالهم نه تنها دليل قانع کننده اي براي ورزش نکردن نيستند  بلکه در بسياري از موارد عدم قراردادن حرکات ورزشي مناسب در برنامه روزانه فرد بيمار خود مي تواند باعت تشديد اين بيماري ها شود.
تناسب اندام، پرداختن به فعاليت هاي ورزشي مناسب به صورت روزانه و البته در زمان هاي کوتاه (30 دقيقه)  به خصوص پياده روي و دوچرخه سواري البته بر روي سطح صاف و با سرعت کم، شنا و همچنين ورزش هاي هوازي و نرمش هايي با هدف کشش و تقويت عضلات ساق، ران و گردن  بهترين فعاليت هاي ورزشي براي کنترل دردهاي عضلاني اسکلتي و مفصلي هستند.
به منظور آشنا کردن جمعيت تحت پوشش مطالعه قند و ليپيد تهران با فعاليت هاي ورزشي مناسب در برخي از بيماري هاي عضلاني- اسکلتي،  واحد بررسي قند و چربي هاي خون با همکاري اداره سلامت شهرداري منطقه 13 تهران همايشي را با عنوان "فعاليت هاي بدني و ورزش هاي مناسب در بيماري هاي خاص: آرتروز گردن و زانو، دردهاي کمر" در تاريخ 91/02/29  ترتيب دادند. در اين همايش که با استقبال خانواده هاي مطالعه قند و ليپيد نيز همراه شد، جناب آقاي دکتر آرش قنبريان مدير پژوهشي پژوهشکده غدد دانشگاه شهيد بهشتي، در مورد اين بيماري ها و سبب شناسي آنها  به زبان ساده بحث نمودند و سپس با استفاده از تصاوير، حرکت هاي ورزشي خاص براي پيشگيري و درمان اين بيماري ها و همچنين نرمش هاي مناسب براي مبتلايان به اين شرايط را توضيح دادند. در پايان نيز به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شده و به قيد قرعه به تعدادي از شرکت کنندگان جوايزي اهدا شد.

گردهمايي روز جهاني ديابت – آبان 91
امروزه گسترش روز افزون و اهميت بيماري ديابت به عنوان يک بيماري مزمن ،ضعيف کننده و پيچيده در بهداشت و سلامت به حدي است که حتي سازمان ملل نيز در قطعنامه خود از آن به عنوان يک عامل تهديد کننده رفاه خانواده در تمامي کشور هاي جهان ياد ميکند. برآورد مي شود که شيوع ديابت در جهان از 4 درصد در سال 1995 به 5.4 درصد درسال 2025نفرخواهدرسيد. درايران در مطالعه سال 1372 شيوع ديابت 7.3 درصد براي مردان و 7.2 درصد براي زنان گزارش شده است.ديابت عامل 9 درصد از کل مرگ هاي جهان است. در ايران در سال 1375 هزينه هاي جاري مراقبت و ناتواني ديابت متجاوز از 700 ميليارد ريال بوده است.
مساله مهم در کنترل بيماري ديابت ، آموختن و بکار بستن مهارتهايي است که بيمار بايد آنها را بياموزد و در حقيقت نقش کليدي در کنترل ديابت و پيشگيري از عوارض را فرد ديابتي ، شخصاً بر عهده دارد . کنترل ديابت وظيفه يک گروه است و فرد ديابتي در مرکز اين گروه قرار دارد. بر اين اساس و طبق استاندارد فدراسيون جهاني ديابت ساليانه حداقل    ساعت آموزشي براي هر فرد ديابتي ضروري است و آموزش در خصوص اهميت ديابت و راهکار هاي کنترل و جلوگيري از بروز عوارض آن يکي از مهمترين اصول کنترل پايدار ديابت محسوب مي شود.
بدين منظور و به مناسبت 23 آبان ( روز جهاني ديابت ) واحد بررسي قند و چربي هاي خون با همکاري اداره سلامت شهرداري منطقه 13 اقدام به برگزاري همايش علمي – مردمي با عنوان راهکار هاي کنترل ديابت ، نمود.
اين فعاليت آموزشي –اجتماعي نظير ساير فعاليت هاي مداخله اي طرح قند و ليپيد تهران در راستاي اهداف طرح بهبود شيوه زندگي به منظور کاهش عوامل خطر ساز و پيامد هاي بيما ري هاي غير واگير صورت پذيرفت .در اين همايش که در سالن همايش هاي روح ا... ( واقع در منطقه نيروي هوايي ) و با حضور جمع کثيري از مبتلايان به ديابت و خانواده هايشان برگزار شد ، تلا ش شد با بهره مندي از توان متخصصان و اعضا هيات علمي ، آموزش مناسبي براي مخاطبين ارائه شود و انگيزه آنان براي کنترل و درمان هر چه بهتر بيماري افزايش يابد.در ابتدا جناب آقاي دکتر مومنان ، مدير واحد بررسي قند و چربي هاي خون ،ضمن بيان مقدمه اي در خصوص بيماري ديابت به بيان اهميت پيشگيري و درمان آن پرداخت ، سپس سرکار خانم دکتر ملکي مقدم فوق تخصص غدد از پژوهشکده علوم غدد درون ريز ضمن اشاره به ابعاد مختلف بيماري ديابت ، اصول کاربردي کنترل آن را تشريح نمودند و سوالات حضار را به صورت حضوري پاسخ دادند. در ادامه جناب آقاي صادقيان ،کارشناس ارشد تغذيه واحد بررسي قند و چربي هاي خون ، ضمن معرفي اصول اوليه برنامه غذايي در مبتلايان به ديابت ، مختصري در مورد اهميت تنظيم برنامه غذايي فردي در بيماران توضيح دادند.در پايان جوايزي به قيد قرعه به 4 نفر از افراد اهدا گرديد.شايان ذ کر است هداياي اهدايي شامل دستگاه کنترل قندخون (گلوکومتر) بود.در ضمن براي تمامي مراجعين غربالگري قند خون انجام شد.

 

نام کاربري:

(e.g. test@yahoo.com)
کلمه عبور:
ثبت نام
فراموشي کلمه عبور

بانک اطلاعاتي فارغ التحصيلان رشته غدد
دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي

دوره عالي مديريت پژوهش و فناوري

-------------------------------------------

 

آمار سايت
بازديد امروز: 1677
کل بازديد: 1216878
طرحهاي تحقيقاتي: 510
همکاران: 55
اسلايدها: 2298
كتاب ها: 21