عضویت در سایت

طرح اطعام علوی در پژوهشکده علوم و غدد درون ریز و متابولیسم سال 1400


عید غدیر خم از بزرگترین اعیاد شیعیان به شمار میرود؛ روزی که پیامبر اکرم (ص) از آن به روز کمال دین یاد کردند.

از فضیلتهای متعدد این روز یکی اطعام مومنان است که روایات متعددی در ثواب آن آورده شده است.

امام صادق (ع) میفرماید: "غذا دادن به یک نفر در این روز مانند غذا دادن به همه پیامبران و صدیقان است". (مفاتیح الجنان ص۵۰۰) به گونه ای که امام صادق(ع) اصلاً این روز را روز اطعام الطعام نامیدند. (بحار ج۹۵ ص۳۲۳)

همچنین از ثامن الحجج، امام رضا (ع) نقل است که می فرمایند: "وَ مَنْ أَطْعَمَ مُؤْمِناً کَانَ کَمَنْ أَطْعَمَ جَمِیعَ الْأَنْبِیَاءِ وَ الصِّدِّیقِین‏؛ هرکس در روز غدیر به مؤمنی غذا بدهد، مانند کسی است که به تمام انبیا و صدیقین غذا داده باشد" (اقبال الاعمال، ج 1، ص465)

در اقدامی خودجوش و خداپسندانه و به ابتکار حجه الاسلام سید مجید ابطحی، نماینده دفتر مقام معظم رهبری و امام جماعت پژوهشکده غدد، طی پویشی تحت نام اطعام علوی اقدام به جمع آوری اعانه از کارکنان پژوهشکده شد.

وجوه جمع آوری شده در این طرح در تاریخ هفتم مرداد ماه مقارن با عید غدیر خم ، صرف تهیه غذای گرم شد که به تعداد 85 وعده توسط خود ایشان در محلات جنوبی تهران و در بین اقشار کم برخوردار توزیع شد.

امید بر آن است که با تمسک به آموزه های اهل بیت علیهم السلام و  احیائ این سنت های فراموش شده، گامهای موثر و بزرگتری جهت بهره مندی بیشتر از مواهب مادی و معنوی و در عین حال افزایش همدلی در ایران اسلامی برداشته شود.

اخبار مرتبط