عضویت در سایت

ویتا مین K و تاثیر آن بر بیماری دیابت


دیابت از جمله بیماریهایی است که مبتلایان آن به شدت در جهان رو به افزایش هستند و در دراز مدت با توجه به عوارض متعدد، بار سنگینی بر اقتصاد کلان جهان و کشورها وارد کرده و نیز بر بهره وری نیروی انسانی اثر منفی قابل ملاحظه ای دارد. با توجه به اهمیت این موضوع و با هدف کاستن از ناتوانیهای ناشی از دیابت، دانشمندان این حوزه در پی یافتن راههایی به منظور پیشگیری و یا کم کردن میزان بروز عوارض زمینگیر کننده آن و در عین حال اجتناب از اقدامات به ظاهر مفید اما بی تاثیر هستند تا از بار این بیماری کاسته شود.

بیماریها قلبی عروقی یکی از جدی ترین عواقب ناخوشایند ابتلا به دیابت است که سالانه قربانیان زیادی میگیرد به نحویکه  بیماران مبتلا به دیابت، حدود چهار برابر بیشتر از افراد سالم در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی هستند و خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی نیز در این افراد بالا است.

شواهد حاضر نشان می دهند که احتمالا ویتامین K از طریق تعدیل شاخص­های التهابی و پروتئین های وابسته به این ویتامین ، بتواند در سلامت قلب و عروق موثر باشد، لذا مرکز تحقیقات تغذیه در بیماریهای غدد درون ریز وابسته به پژوهشکده علوم غدد درن ریز و متابولیسم برای اولین بار اقدام به طراحی و اجرای مطالعه ای برای تعیین اثر موثرترین فرم ویتامین K بر شاخص های عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نمود. گفتنی است که این شاخص ها به راحتی با استفاده از متغیرهای آزمایشگاهی روتین اندازه گیری قند و چربی های خون، قابل تعیین میباشند.

دکتر نازنین مصلحی مجری این طرح در خصوص نتایج آن گفت گرچه مصرف 12 هفته ای از ویتامین K به میزان روزانه 360 میکروگرم تاثیری بر بهتر شدن شاخص های پیش گویی کننده خطر بیماری های قلبی عروقی نداشت، اما به نظر می رسد که استفاده از این ویتامین با بهبود کنترل قند خون، تا حدودی بتواند از بروز عوارض دیابت از جمله بیماری های قلبی عروقی ، پیشگیری کند.

اخبار مرتبط