عضویت در سایت

پوکی استخوان و رویکرد به آن در دیابتی¬ها


پوکی استخوان به بیماری خاموش مشهور است زیرا علامتی ندارد و ناگهان خود را با شکستگی­ های زمین­ گیر کننده نشان می­دهد. دیابت نیز یکی از بیماری­هایی است که می­تواند تا سالیان متمادی علامتی ظاهری برای مبتلایان خود ایجاد نکند. اما آیا می­دانستید که همین دیابت، چه در شکل خاموش و چه در شکل بارز، قادر به تشدید پوکی استخوان می­ باشد؟ پوکی استخوان فرآیندی است که با افزایش سن و به علت پیری در هر دو جنس مشاهده می­شود اما در بیماری دیابت، جریانی خارج از روند طبیعی منجر به تجمع چربی در مغز استخوان و نهایت کاهش کیفیت آن و افزایش شکنندگی استخوان می­شود.مطالعات نشان داده که کاهش دسترسی به اکسید نیتریک در استخوان می­تواند به عنوان یکی از ساز و کارهای اصلی بروز چنین پدیده­ای ­باشد.

اخیراً مرکز تحقیقات فیزیولوژی غدد پژوهشکده علوم غدد درون­ریز و متابولیسم طی پژوهشی به بررسی همین موضوع پرداخته است. دکتر سجاد جدی؛ مجری اصلی این طرح در این خصوص توضیح داد که  یک درمان موثر که باعث کاهش قند خون و همچنین افزایش دسترسی محیط استخوان به اکسید نیتریک باشد، مشخصه اصلی پیشگیری و درمان پوکی استخوان ناشی از دیابت نوع 2 می­باشد.

وی افزود نتیجه این مطالعه نشان داده که افزایش فراهم زیستی اکسید نیتریک در استخوان در مبتلایان به دیابت نوع 2 توسط دهنده­های اکسید نیتریک (موادی که قادرند در بدن اکسید نیتریک تولید کنند؛ از جمله منابع طبیعی آنها می­توان سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کاهو را نام برد)، موجب بهبود عملکرد سلول­های استخوان­ساز و افزایش جریان خون استخوانی و نیز کاهش عملکرد سلول­های تخریب­گر استخوان شده و در نتیجه تجمع چربی در حفره مغز  استخوان کاهش می­یابد و این امر در نهایت منجر به بهبود کیفیت استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان ناشی  از پوکی استخوان در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می­شود.

نظر به اهمیت و بار زیاد بیماری پوکی استخوان از یک­سو و نیز شیوع بالای دیابت نوع 2 در جامعه، این روش درمانی می­تواند در بهبود کیفیت و طول عمر این گروه تاثیر قابل ملاحظه­ای داشته باشد.

اخبار مرتبط