عضویت در سایت

گردهمایی سالیانه انجمن سردبیران نشریات علوم پزشکی ایران در سال 1398


انجمن سردبیران نشریات علوم پزشکی ایران به صورت سالیانه اقدام به برگزاری جلسه‌ای علمی با دعوت از سردبیران نشریات واجد رتبه علمی پژوهشی از سراسر کشور می‌کند. در همین راستا گردهمایی سالیانه در تاریخ پنجم دی ماه 98 در محل پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی، دکتر فریدون عزیزی ریاست انجمن سخنرانی افتتاحیه را ارائه کرد. ایشان با طرح این پرسش که نشریات علمی برای چه گروههای تولید می‌شود آغاز و گروههای چهارگانه مخاطبان مجلات را برشمرده سپس با اشاره به تاکیدات رهبری بر امر تحقیقات علمی، گروههای علاقمند پژوهش را معرفی کرد. ریاست انجمن در ادامه به ذکر مختصری از تاریخچه اولین نشریه علمی پزشکی کشور و اولین مجمع عمومی انجمن پرداخته و بعد از آن رشد مقالات علمی طی سی ساله اخیر را ارائه داد. دکتر عزیزی در خصوص مسئولیت سردبیران مجله در مورد مقاله‌ای که می‌تواند برای سلامت خطرناک باشد به مقاله‌ای که پنج سال پیش در نشریه پزشکی بریتانیا (BMJ) در خصوص اثرات استاتین‌ها در خطر بروز بیماریهای قلبی عروقی و تبعات منفی آن به عنوان نمونه یاد کرد و نتیجه‌گیری کرد که اگرچه برخی از سردبیران عقیده دارند که مسئولیت اصلی آنها صحت و سلامت تحقیق است، ولی برخی معتقدند که سردبیران مجلات باید از انتشار مقالاتی که ممکن است برای سلامتی خطرناک باشد محافظت نمایند.

دکتر علی اکبری ساری ، دبیر کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور سخنران بعدی این گردهمایی بود که به تشریح روند توسعه، نمایه سازی، اخلاق نشر، مسائل فنی و ساختاری مجلات گروه پزشکی پرداخت.

در ادامه برنامه علمی این گردهمایی، دکتر محمدحسین نیکنام، دبیر علمی برنامه به ایراد سخنرانی با موضوع ملاک‌های نویسندگی در مقالات و نقش سردبیران در مورد اطمینان از رعایت آنها پرداخت و پس از ایشان دکتر فروزان کریمی، عضو هیئت مدیره انجمن سخنرانی خود را با بیان مشکلات نشریات علوم پزشکی فارسی زبان برای ارتقاء کیفی را ارائه داد.

اخلاق نشر، عنوان آخرین سخنرانی این گردهمایی بود که توسط دکتر لیلا افشار، دانشیار اخلاق پزشکی و سردبیر نشریه آموزش پزشکی ارائه شد.

در بخش پایانی این گردهمایی پانل پرسش و پاسخ با حضور کلیه سخنرانان تشکیل شد و حاضران پرسش‌های خود در حوزه نشر مجلات را مطرح کردند.

در خلال این گردهمایی، انتخابات هیئت مدیره و بازرس انجمن نیز با حضور نماینده وزارت کشور برگزار که نتایج آن جهت تایید به اداره سیاسی این وزاتخانه اعلام شد.

اخبار مرتبط