عضویت در سایت

یافته جدید پژوهشگران ایرانی کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی توسط یک داروی گیاهی


سندروم پیش از قاعدگی یک بیماری بسیار شایع است. علائم این اختلال کسر قابل ملاحظه ای از زنان در سن قاعدگی را درگیر می‌کند. علائم این سندرم که مشتمل بر بروز اختلالات در احساسات، سلامت جسمی و رفتار خانمها در روزهای خاصی از چرخه قاعدگی، به عبارتی درست قبل از شروع قاعدگی،  میباشد ، روی کیفیت زندگی آنها تاثیر میگذارد.

اخیرا دارویی با منشاء گیاهی به نام آنیسون طی مطالعه ای در پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم مورد بررسی قرار گرفته که نشان میدهد میتواند در کاهش علائم این اختلال تاثیر داشته باشد.

دکتر فهیمه رمضانی تهرانی رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری در این خصوص توضیح داد که در این مطالعه به دو گروه از دختران واجد شرایط کپسولهای حاوی این دارو و دارونما که به لحاظ شکل و اندازه تفاوتی با داروی اصلی نداشتند داده شد. این استاد دانشگاه یادآور شد که هیچ یک از دو گروه از محتویات کپسولی که دریافت کرده اند اطلاعی نداشته اند.

مجری این مطالعه اظهار کرد  که پس از دو ماه مداخله در هر گروه درمان با انیسون نسبت به گروه مصرف کننده دارونما، شدت علایم سندرم نسبت به قبل از درمان کاهش نشان داده است.

وی تاکید کرد که هرچند نتایج این مطالعه نشان داد که به نظر می رسد انیسون در مقایسه با دارونما می تواند شدت علایم سندرم را کاهش دهد ولی مطالعات بیشتری در جمعیت های مختلف و با مقادیر گوناگون این گیاه برای نشان دادن اثرات بر سندرم پیش از قاعدگی نیاز است.

اخبار مرتبط