عضویت در سایت
درباره طرح

با توجه به نتایج مرحله اول مطالعه کوهورت قند و لیپید تهران- که در سال 1380 منتشر شد و نشان دهنده شيوع بسيار بالاي عوامل خطرساز يعني پرفشاري خون(24%)، اضافه وزن و چاقي (63%)، اختلالات چربي خون(54%)، بيماري ديابت(11%) و مصرف سيگار(14%)، در شهروندان تهراني بود- و همچنین به جهت اهمیت طراحی و پیشنهاد مداخلات راهبردی با هدف کنترل این بیماری ها از سال 1381 ، طرحی با عنوان  بهبود شيوه زندگي به منظور كاهش عوامل خطرساز بيماري‌هاي غيرواگير و پيامدهاي آن در بخشي از جمعیت تحت مطالعه (ساکنین تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی صلواتی) اجرا شده است. هدف کلی این طرح کاهش عوامل خطر بروز بیماری های غیرواگیر در این جمعیت با ارائه مداخلات مبتنی بر توانمندسازی جامعه محلی را در 3 محور بهبود عادات و رفتارهاي غذايي، افزايش ميزان فعاليت بدني مناسب وكاهش مصرف دخانيات بوده است.

این طرح در سطح پیشگیری اولیه  سطوح متفاوت اجتماع را از خانواده گرفته تا مدارس و اصناف و اماكن اجتماع مردم نظير مساجد و تكايا را در بر مي‌گيرد و با اتخاذ رويكردهاي گوناگون سعي در اجراي هرچه جامع‌تر مداخلات بهداشتي براي نيل به اهداف مهم خود دارد. توانمندسازي اقشار مختلف جامعه و بهره‌گيري و استفاده از ظرفيت‌هاي موجود طبقات متفاوت اجتماع، نهادها و سازمان‌هاي منطقه و محلي از رويكردهاي عمده اصلاح شيوه زندگي در اين برنامه است.

در سطح پیشگیری ثانویه نیز با تجهیز واحد بررسی قند و چربی های خون به کلینیک های رژیم درمانی و کلینیک دیابت افراد تحت پوشش این مطالعه ( که در منطقه مداخله قرار دارند) و مبتلا به دیابت، چاقی یا اضافه وزن، فشارخون بالا یا اختلالات چربی های خون هستند بر اساس پروتکل های استاندارد مورد مشاوره و پیگیری قرار می گیرند.

مداخله در مدارس

طرح تغییر شیوه زندگی بمنظور کاهش عوامل خطر ساز و پیامدهای بیماریهای غیر واگیر در کنار مداخله در خانوارها در مدارس منطقه13  که تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی شهید صلواتی هستند انجام می پذیرد.هدف از اجرای این طرح ،تغییر شیوه زندگی در 4 محور بسیار با اهمیت به منظورکاهش میزان بیماریهای عمده غیر واگیر(بیماریهای قلبی عروقی،دیابت،سرطان و...)می باشد. این 4 محور در تغییر شیوه زندگی نوجوانان عبارتند از:

1. کاهش مصرف سیگار و مواد دخانی

2. اصلاح وضعیت تغذیه و دست یابی به تغذیه سالم

3. افزایش میزان فعالیت بدنی مناسب

4. کاهش اثرات مضرفشارهای روانی و استرس ها بوسیله افزایش توانایی مقابله با استرس های زندگی

پروژه زندگی عاری از سیگار و سایر دخانیات در مدارس که بخشی از طرح تغییر شیوه زندگی میباشد با کاهش مصرف فراورده های دخانی بویژه سیگار در منطقه مورد نظر طراحی گشته است و به یاری خداوند متعال از سال 82 قابل اجراست.

در این پروژه هدف پیشگیری از سیگاری شدن و روی آوردن نوجوانان سنین مدارس راهنمایی - دبیرستان دخترانه و پسرانه به مصرف سیگار و نهایتا کاهش شیوع افراد سیگاری در رده های سنی مختلف در هر دو جنس میباشد

مداخله در خانوار

آموزش عمومی سلامت با هدف آشنایی کلیه افراد جامعه و ارتقاء آگاهی های آنها از  بیماری های غیر واگیر ، علل بوجود آورنده و عوارض و راههای پیشگیری از آنها یکی از مهمترین اهداف طرح پیشگیری از عوامل خطرساز بیماریهای غیرواگیر می باشد. بدین جهت لازم است تا نتایج حاصل از بررسی های به عمل آمده بر روی خانوارهای تحت پوشش مطالعه قند و لیپید به اطلاع آنها رسانده شود. همچنین کلیه این خانوارها باید با راهکارهای پیشگیری و کنترل این بیماری ها آشنا شوند.

جهت تحقق این اهداف آموزش خانوارها از اهمیت خاصی برخوردار است. در طرح پیشگیری از عوامل خطرساز بیماریهای غیرواگیر جهت ارتقاء سطح آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارهای تحت پوشش در خصوص اهمیت و راهکارهای ایجاد شیوه از روش های متعددی از جمله : تهیه و توزیع  فصلنامه پیک تندرستی، برگزاری همایش های عمومی و  تهیه و توزیع پمفلت های آموزشی استفاده می شود

پیک تندرستی

فصلنامه پیک تندرستی ، ضمیمه آموزشی مجله غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی است. این نشریه که هدف آن ارتقاء سطح آگاهی ، نگرش و عملکرد خانوارهای تحت پوشش منطقه مداخله کوهورت قند و لیپید تهران در خصوص اهمیت بیماری های غیرواگیر، علل بوجود آورنده و راهکارهای پیشگیری و کنترل آن می باشد در ابتدای هر فصل و با همکاری مراکز تحقیقاتی پژوهشکده غدد تهیه و درب منزل خانوارها تحویل می گردد.

برای مطالعه فصلنامه پیک تندرستی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

پیک تندرستی شماره 24 پاییز 90

پیک تندرستی شماره 25 زمستان 90

پیک تندرستی شماره 26 بهار 91

پیک تندرستی شماره 27 تابستان 91

پیک تندرستی شماره 28 پاییز 91

همایش های عمومی

در راستای اهداف طرح پیشگیری از بیماری های غیرواگیر  و به جهت ارتقاء سطح آگاهی ، نگرش و عملکرد خانوارهای تحت پوشش منطقه مداخله کوهورت قند و لیپید تهران در خصوص اهمیت بیماری های غیرواگیر، علل بوجود آورنده و راهکارهای پیشگیری و کنترل آنها، واحد بررسی قند و چربی های خون هر ساله و با همکاری نهادهای محلی از جمله اداره سلامت شهرداری منطقه 13 و مرکز بهداشتی درمانی شرق تهران مجموعه ای از همایش های عمومی را در سطح منطقه برگزار می نماید.

اهمیت و راهکارهای بهبود شیوه زندگی صحیح شامل راهکارهای انتخاب الگوی غذایی سالم  و ارتقاء سطح فعالیت بدنی و اهمیت و روش های موثر در پیشگیری و کنترل مصرف دخانیات از جمله موضوعات اصلی این همایش ها می باشد.

مجتمع فرهنگی اموزشی روح الله متعلق به شهرداری منطقه 13 واقع در خیابان پیروزی، انتهای خیابان دهقان محل برگزاری این همایش ها می باشد.

پمفلت های آموزشی

در راستای اهداف طرح پیشگیری از بیماری های غیرواگیر  و به جهت ارتقاء سطح آگاهی ، نگرش و عملکرد خانوارهای تحت پوشش منطقه مداخله کوهورت قند و لیپید تهران در خصوص اهمیت بیماری های غیرواگیر، علل بوجود آورنده و راهکارهای پیشگیری و کنترل آنها، واحد بررسی قند و چربی های خون با همکاری مراکز تحقیقاتی پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم تا کنون 22 مجموعه آموزشی را در قالب پمفلت تهیه و در اختیار خانوارهای منطقه مداخله مطالعه قند و لیپید تهران قرار داده است.

برای مطالعه این مجموعه های آموزشی روی هر یک از عناوین آنها کلیک کنید.

 1. کمی فعالیت بدنی ، عامل بروز بیماری های قلبی – عروقی
 1. گروه گوشت قرمز و ماکیان
 1. سیر و پیاز
 1. چگو نه سلامتی خود را حفظ کنیم ؟
 1. گروه میوه ها
 1. تخم مرغ
 1. چگونه زندگی سالمی داشته باشیم؟
 1. گروه سبزی ها
 1. چای
 1. چرا باید به سیگار نه بگوییم؟
 1. -گروه نان و غلات
 1. مرکبات
 1. دود سیگار
 1. گروه شیر و لبنیات
 1. تغذیه در دوران یائسگی (1)
 1. پنج کلید طلایی برای ترک سیگار
 1. چربی ها و روغن ها و نقش آنها در سلامت و بیماری
 1. تغذیه در دوران یائسگی (2)
 1. کار قلب چیست؟
 1. حبوبات
 1. پنیر
 1. فعالیت بدنی چیست؟
 1. آجیل و تخمه ها
 1. بنیات
 1. توصیه های غذایی برای کاهش استرس
 1. ماهی

 

تماس با ما

آدرس : تهران، بزرگراه شهيد چمران، ولنجک، خ يمن، ابتداي خیابان شهید اعرابی، پلاک 24، پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم

کد پستی : 1985717413

تلفن : 982122432500+

نمابر : 982122416264+